Dobre dane z rynku pracy w USA. 4% wzrostu PKB w Polsce!

Amerykański rynek pracy wciąż w dobrej formie i to pomimo wzrostu bezrobocia w czerwcu. Prognozy NBP dają Polsce 4% wzrostu PKB w tym roku. Kolejna transza pożyczek dla Grecji.

Dobre dane z USA

W piątek o 14:30 poznaliśmy dość ciekawy mix danych makroekonomicznych. Z jednej strony w USA wzrosło bezrobocie z 4,3% do 4,4%. Z drugiej liczba nowoutworzonych miejsc pracy wzrosła wyraźnie powyżej oczekiwań. Inwestorzy początkowo spanikowali, ale ostatecznie uznali, że ważniejsze są nowe miejsca pracy. O problemach ze stopą bezrobocia wiedziano już wcześniej po danych o nowo zarejestrowanych bezrobotnych. Większa liczba nowych miejsc pracy wskazuje z kolei, że wzrost jest tylko przejściowy i nie jest na razie elementem większej tendencji.

NBP podnosi prognozy wzrostu PKB dla Polski

Narodowy Bank Polski po raz drugi w tym roku podniósł prognozy wzrostu PKB. O ile w marcu wzrost był ostrożny z 3,6% na 3,7% to teraz podniesiono od razu do 4%. Dotychczas o wartości tej wielu polityków mówiło jako możliwej, ale nie jako główny scenariusz. Powodem szybkiego wzrostu jest poprawa na rynku pracy oraz rosnąca konsumpcja wspierana kolejnymi programami socjalnymi. Jako główne ryzyko dla tej projekcji wpisano koniunkturę globalną. W takim scenariuszu można spodziewać się istotnego osłabienia eksportu. Pewnym problemem o którym na razie nie wspomniano mogą być manipulacje przy opłacie paliwowej, która powinna podnieść ceny paliw, ale tutaj pomagają rządowi niskie ceny ropy. To dzięki nim mimo wzrostu podatków benzyna powinna być zauważalnie tańsza niż za poprzedniej ekipy rządowej.

Kolejna pożyczka dla Grecji

Dzisiaj rusza kolejna transza pomocy dla Grecji. Niemal w całości trafi ona na spłatę poprzednich zobowiązań. To co się udało na razie rządowi w Atenach oprócz oczywiście wprowadzenia reform to zahamowanie wzrostu udziału długu w PKB. Jest też zła informacja zahamowanie nastąpiło w okolicach 180% PKB. Nie jest to poziom, który jest w jakikolwiek sposób bezpieczny. Dodatkowo koniunktura na świecie poprawia się a tu poprawy nie widać. Jeżeli doszłoby teraz do załamania bardzo trudno będzie Grecji uniknąć bankructwa. Sytuacja tego kraju jeszcze długo będzie ciążyć wspólnej walucie.

Dzisiaj w kalendarzu makroekonomicznym brak ważnych danych.

Autor: Damian Nowicki - adwokat w Kancelarii Adwokacko Radcowskiej Kacprzak Kowalak, specjalizujący się w sprawach dotyczących powództwa kredytobiorców walutowych wytoczonego przeciwko polskim bankom.

Tagi: 

Dodaj komentarz

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <br> <p>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Prosimy o przepisanie napisu z poniższego obrazku Captcha, który jest stosowany jako zabezpieczenie antyspamowe.