Dlaczego kantory internetowe nie są tak popularne poza Polską?

W Polsce kantory internetowe biją rekordy popularności. Odkąd w 2009 roku powstał pierwszy e-kantor, możemy zaobserwować prawdziwe boom na wymianę walut w sieci, która z roku na rok osiąga coraz wyższe wartości. Ciężko byłoby znaleźć osobę, która nigdy nie słyszała o Cinkciarzu czy o kantorze Alior Banku, czy o innych często tańszych kantorach. Okazuje się jednak, że wysoka popularność wymiany walut online w naszym kraju jest swego rodzaju ewenementem na tle europejskim. Dlaczego? Sprawdźmy.

Przymus wymiany walut

Jednym z najważniejszych i jednocześnie bardzo oczywistym powodem jest brak innego wyjścia. Niestety polska złotówka nie jest tak popularna, jak dolar amerykański czy euro. Kraje strefy euro lub USA nie muszą się martwić o wymianę, ponieważ obowiązujące u nich waluty są akceptowane niemal na całym świecie. Wystarczy wejść na stronę międzynarodowego sklepu online, aby przekonać się, że EUR i USD to standard, który jest obsługiwany wszędzie. Polacy niestety muszą korzystać z usług kantorów i często przeliczać swoje rodzime złotówki na inne waluty. Dokładnie taka sama sytuacja jest np. na polu współpracy międzynarodowej. Polsce firmy, w przeciwieństwie do naszych zachodnich sąsiadów znacznie częściej korzystają z usług kantorów. Nie powinien więc dziwić fakt, że jeśli w sieci można zrobić to najtaniej, to właśnie tam przeprowadzana jest największa ilość transakcji.

Kredyty hipoteczne w obcej walucie

Kiedy kilka lat temu niemal każdy mógł bez problemu otrzymać kredyt hipoteczny we frankach szwajcarskich, niemal oczywiste było wtedy, że popyt na usługi wymiany walut znacznie wzrośnie. Obecnie w Polsce jest ponad 700 tysięcy kredytobiorców walutowych, których zobowiązania sięgają kwoty 178 miliardów złotych. Pamiętajmy, że raty wielu kredytobiorców wzrosły nawet o kilkadziesiąt procent w porównaniu do tego, co zakładano na początku.

W jednym z wywiadów dla portalu fintek.pl Maciej Przygórzewski, główny ekspert walutowy w Currency-One powiedział: „Nasz rynek znacznie różni się od tego zza granicy. W dużej mierze przez gigantyczne marże nakładane przez banki, ale nie tylko. Nie bez znaczenia są setki tysięcy kredytów walutowych co powoduje, że wiele osób fizycznych ma regularne bezgotówkowe potrzeby walutowe”.

Wypowiedź eksperta potwierdza, że Polacy przenoszą wymianę walut do internetu nie dlatego, że tak jest wygodniej lub że takie są trendy, lecz dlatego, że chcą zaoszczędzić. W związku z dużym zadłużeniem i rosnącą ratą kredytu Polacy szukają najtańszego sposobu na wymianę waluty, aby jak najmniej płacić za kredyt. Wychodząc naprzeciw wiele kantorów internetowych oferuje im więc stabilne kursy i szybką wymianę, w zamian za lojalność i regularne przeprowadzanie transakcji. W takiej sytuacji chyba każdy skorzystałby z ich usług. 

Znana, polska oszczędność

Koszty utrzymania kantoru internetowego są znacznie mniejsze niż koszty utrzymania tradycyjnego punktu wymiany walut. W sieci odchodzą koszty związane z wynajmem i eksploatacją lokalu, koszty monitoringu i ochrony czy koszty zakupu i konserwacji odpowiedniego sprzętu. W związku z tym, e-kantory mogą pozwolić sobie na znacznie obniżenie spreadu, który stanowi największą część ich zarobku. Klienci zachęceni niskim spreadem chętniej wymieniają waluty w sieci, ponieważ mogą w ten sposób zaoszczędzić. W wielu przypadkach, szczególnie kiedy mamy do czynienia z małymi kwotami, oszczędność wymiany walut w e-kantorze nie jest aż tak widoczna. Mimo wszystko sama świadomość oszczędzania sprawia, że Polacy chętnie przeprowadzają transakcje wymiany walut w sieci.

Wygoda i nowoczesność

Ostatnim aspektem, który zwiększa popularność kantorów internetowych jest wygoda i aktualnie obowiązujące trendy. Przyzwyczailiśmy się do tego, że wszystko możemy załatwić w domu i nie musimy nigdzie wychodzić. Skoro online możemy zrobić zakupy spożywcze, zapłacić rachunki, kupić buty i znaleźć idealne wakacje, to dlaczego mamy nie wymieniać walut? Nasz świat oraz wiele aspektów życia na stałe przeniosło się do sieci i nie zapowiada się, aby sytuacja miała się zmienić. W związku z tym możliwość wymienienia walut w sieci staje się kolejnym standardem, który ułatwia nam życie.

Kantory internetowe zdobyły zaufanie, lojalność oraz tysiące klientów, którzy każdego miesiąca przeprowadzają za ich pośrednictwem wielomilionowe transakcje. Zwiększająca się konkurencja oraz ciągłe powstawanie nowych kantorów internetowych bez wątpienia będą przyczyną jeszcze większego zainteresowania tą formą wymiany walut.

Tagi: 

Dodaj komentarz

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <br> <p>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Prosimy o przepisanie napisu z poniższego obrazku Captcha, który jest stosowany jako zabezpieczenie antyspamowe.