Dewaluacja Juana wpływa na dolara

juan

Ostatnie problemy gospodarcze Chin zaczęły wpływać na międzynarodowy rynek walutowy. Ludowy Bank Chin ustalił we wtorek kurs referencyjny juana o 1,9% niższy wobec dolara niż dnia poprzedniego. Miała to być jednorazowa zmiana, która wynika z różnic w ustalaniu obecnego kursu chińskiej waluty.

Zmiana była podyktowana wzmocnieniem się juana w ostatnich miesiącach, przez co eksport Państwa Środka spadł w lipcu o aż 8,3% w skali rocznej. Wpłynęło to negatywnie na wysokość nadwyżki całego bilansu handlowego w kraju. Trzeba zauważyć, że chińska waluta jest sztywno powiązana z dolarem i dostosowuje swój kurs do amerykańskiego pieniądza. Decyzja Ludowego Banku Chin ma na stałe wzmocnić konkurencyjność gospodarki kraju.

Powiązania z dolarem mają negatywny wpływ na niektóre waluty. Wśród G10 najbardziej straciły Australia i Nowa Zelandia, których waluty straciły odpowiednio 0,9% i 0,8% w relacji do dolara. Wstępnie dolar zyskiwał na decyzji Chin, jednak w połączeniu z informacjami na temat porozumienia odnośnie Grecji i międzynarodowych pożyczkodawców zaczął słabnąć.

Kolejnym, mocnym elementem wpływającym na dolara i rynki międzynarodowe jest termin podwyżki stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Co ciekawe, przedwczoraj ogłoszono, że obecna sytuacja gospodarcza USA jest w lepszej kondycji niż przed kilkoma miesiącami, więc stopniowa podwyżka stóp procentowych jest realnym działaniem. Wrześniowy termin zdaje się być nadal datą możliwą, jednak szef oddziału Fed w Atlancie nadal nie jest co do niego pewny. Cała sytuacja sprawia, że w dzisiejszym tygodniu dolar pozostanie prawdopodobne słabszy względem innych walut.

Wracając do Chin, decyzja o obniżeniu wartości Juana nie wpłynęła tak pozytywnie na sprzedaż detaliczną i produkcję przemysłową kraju, jak się ówcześnie spodziewano. Czas pokaże, czy decyzja Chin okaże się ratunkiem dla słabnącej gospodarki. Możliwym jest, że sytuacja wciąż będzie się pogarszać, a Ludowy Bank Chin zmuszony będzie do szukania nowych rozwiązań.

Tagi: 

Dodaj komentarz

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <br> <p>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Prosimy o przepisanie napisu z poniższego obrazku Captcha, który jest stosowany jako zabezpieczenie antyspamowe.