Czy stopy w USA wzrosną? Karuzela na bitcoinie

Dane makroekonomiczne w USA budzą niepokój, ale inwestorzy wciąż jeszcze wierzą w podwyżki stóp 14 czerwca. Bitcoin raz w górę raz w dół, dzienna zmienność powyżej 10% wartości. Polska zwiększy wydatki na obronność.

Co ze stopami w USA

Szanse na podwyżkę stóp procentowych w USA znów rosną. Obecnie jest to około 83% licząc notowania kontraktów terminowych na stopę procentową. Z drugiej strony warto zwrócić uwagę, że przeważnie oczekiwania te były poparte dobrymi danymi makroekonomicznymi. W tej chwili danych tych po prostu brakuje. Nie można powiedzieć, że gospodarka USA ma się źle, ale dynamika wzrostu wyraźnie gaśnie a kolejne wskaźniki mogą budzić niepokój. Warto spojrzeć na ten temat jeszcze z jednego punktu widzenia. W poprzednich miesiącach dane regularnie przekraczały oczekiwania analityków. W rezultacie Ci zaczęli wykazywać się większym optymizmem co teraz powoduje negatywne niespodzianki. Efektem tego jest chociażby fala osłabień dolar względem euro.

Bitcoin 500 USD w dół i znów w górę

Rynek kryptowalut przyzwyczaił nas do olbrzymiej zmienności. To właśnie brak stabilnej wartości jest wskazywany przez wielu analityków jako główna bolączka tego systemu. Wczoraj kurs otarł się o barierę 2800 USD po czym rozpoczął się rajd w dół. W dołku przez chwilę kurs spadał nawet o 500 USD. Po czym zawrócił już dzisiaj powyżej 2600 USD. Przy tym tempie zmian wartość ta w momencie publikacji najprawdopodobniej będzie już nieaktualna.

Wzrost wydatków na obronność

Pojawiły się deklaracje, że wydatki na obronność wzrosną do 2020 roku do 2,2% PKB a do 2030 do 2,5%. Biorąc pod uwagę perspektywę czasową oraz kadencje obecnych władz jest spora szansa, że prezydent Duda wypowiedział się już w przypadku przyszłych ekip rządowych. Wymagania NATO mówią o 2%, aczkolwiek nie jest on powszechnie respektowany przez członków sojuszu. Nie wiadomo skąd mają wziąć się dodatkowe środki i jaka jest sensowność alokowania ich właśnie tam.

Dzisiaj w kalendarzu makroekonomicznym warto zwrócić uwagę na:

 • 14:30 - USA - zamówienia na dobra,
 • 14:30 - USA - PKB rewizja,
 • 16:00 - USA - raport Uniwersytetu Michigan.

  Źródło: Maciej Przygórzewski - główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl

 • Tagi: 

  Dodaj komentarz

  Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <br> <p>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

  Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  CAPTCHA
  Prosimy o przepisanie napisu z poniższego obrazku Captcha, który jest stosowany jako zabezpieczenie antyspamowe.