Kantor stacjonarny vs kantor internetowy – wady i zalety

Historia

Kantory wymiany walut działają w Polsce legalnie już od 20 lat. Ludzi zdążyli do nich przywyknąć i zakorzenili w swojej świadomości, że w przeciwieństwie do czasów komunistycznych mogą legalnie wymienić złotówki na dowolna walutę, kiedy tylko kantor jest otwarty. Jednak teraz pojawiła się kolejna rewolucja na rynku wymiany walut. Są nią kantory internetowe.

Pierwsze kantory internetowe powstały dopiero w 2009 r., dlatego wiele osób ciągle nie ma nawet świadomości ich istnienia. Świadczą o tym chociażby obroty tradycyjnych kantorów, które wynoszą ponad 140 mln zł. Podczas gdy obroty serwisów zajmujących się wymianą waluty w internecie to jedynie 20 mln. Jednak dla wymiany w sieci rośnie w tempie szybszym od arytmetycznego, podczas gdy w stacjonarnych kantorach powoli spada. Warto, zatem porównać obie te opcje wymiany i zdecydować, która jest najlepsza.

Kantor stacjonarny

Zaczniemy od rozwiązania, które wszyscy znają, czyli tradycyjnego kantoru. Najważniejszą jego zaletą jest zaufanie. Klient, który z niego ma pewność, że miała pani za pancerną szybą wymieni nam walutę na wybrany środek płatniczy i że pieniądze się po prostu nie rozpłyną. Kantor także łatwo znaleźć, jeżeli nawet nie znajduje się w okolicy to na pewno znajdzie się jeden w lokalnym centrum handlowym lub dworcu. Dlatego można to zrobić idąc po drodze na zakupy. Wymiana w kantorze jest pyzatym niezwykle prosta a dzięki tablicy z kursami łatwo można sprawdzić poprawną kwotę wymienianych pieniędzy.

Kantory mają spread na poziomie 4-5 %. Działają legalnie, posiadają specjalne zezwolenia i wpis do Rejestru Działalności Kantorowej. Dodatkowo przy wymianie dużych kwot. Można wynegocjować lepszy kurs. Nie trzeba wypełniać żadnych formalności.

Kantor internetowy

Wymienienie wad kantorów stacjonarnych będzie jednocześnie wyliczeniem zalet kantorów internetowych gdyż pochodzą one z porównania tych dwóch metod wymiany.

Największy problem, jaki mają kantory internetowe to brak zaufania do nich. Społeczeństwo albo nie wie o ich istnieniu, nie rozumie jak działają albo zwyczajnie boi się ich używać gdyż lękają się utraty środków. Na szczecie powoli się to zmienia. Cztery lata na rynku, reklamami w kinie i telewizji powodują, że nawet osoby niezainteresowane wymianą walut dowiadują się o ich istnieniu. Staja się coraz popularniejsze gdyż są o wiele tańsze do ich stacjonarnych odpowiedników. Spread przy wymianie w sieci zaczyna się, bowiem już od 0,5% a kończy na 2%, a łącznie średnia dla branży to 1,01 %. Różnica jest, więc czterokrotna. Jest ona szczególnie odczuwalna przy wymianie dużych ilości walut. Dlatego też według szacunków Open Finance już ponad połowa kredytobiorców walutowych używa ich do spłaty swoich długów. Mogą przy tym zaoszczędzić nawet równowartość małego samochodu. Drugą przewagą wymiany w kantorach internetowych jest wygoda. Chociaż cześć osób może się z tym nie zgodzić, bo psujcie do kantoru nie wymaga specjalnego wysiłku to w Internecie cała operacja ogranicza się do paru kliknięć. Jedynym problemem jest potrzeba konta walutowego. Zazwyczaj wymaga to złożenia wniosku na platformie internetowej swojego banku, ale niektórzy klienci będą musieli pofatygować się do banku osobiście. Dlatego też, jeśli użytkownik chce wymienić niewielką kwotę to może mu być po prostu wygodniej przepłacić zrobić to w kantorze stacjonarnym. Dodatkowo wymianę w wielu kantorach internetowych można wykonać 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, podczas gdy kantory stacjonarne nią zawsze otwarte.

Jeśli chodzi o ilość wymienianych walut to kantory internetowe i stacjonarne wymieniają podobna ilość i to zależy od rozmiaru punktu wymiany.
Zaletą wymiany w sieci jest wbrew obiegowej opinii bezpieczeństwo. Wszystkie punkty wymiany musza spełniać te same wymagania wynikające z ustawy o prawie dewizowym i o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. W razie niepewności każdy kantor internetowy można sprawdzić pod kątem jego wpisu do Rejestru Działalności Kantorowej, także siedząc przed komputerem. Jest to sporą wygodą dla osób wykonujących, co miesiąc takie operacje jak np. spłacanie kredytu walutowego, co teraz można robić od początku do końca przed ekranem komputera. Zgodnie z ustawą antyspreadową każdy bank ma obowiązek przyjąć od klienta spłatę zadłużenia bezpośrednio w walucie, w której ją zaciągnął.

Wadą kantorów stacjonarnych a zaletą internetowych jest łatwość porównania ofert. Podczas gdy tradycyjnie trzeba by biegać od punktu do punktu i zapisywać kursy w nadziei, że te nie zmienią się w chwili odejścia od tablicy kursów, w Internecie wystarczy skorzystać z porównywarki kantorów internetowych. Można na niej wybrać najlepszy kantor pod względem spreadu dla wymienianej waluty, kosztów przelewów, reputacji i innych. Dzięki wymianie w internecie można na bieżąco śledzić wszystkie transakcje, co jest przydatne dla przedsiębiorców. Wymianę można zlecić z każdego zakątka ziemi, dzięki czemu nie trzeba szukać kantoru, co jest szczególne przydatne w czasie wakacji zagranicą.

Kantory internetowe oferują wiele innych usług takich jak zlecenie wymiany, które wyczekują z realizacją na oczekiwany przez nas kurs, karty walutowe, alerty sms o kursach i realizacji zlecenia i inne. Nie występuje w nich także ryzyko napadnięcia i utraty środków na korzyść rzezimieszka spotkanego po drodze. W niektórych z nich można także negocjować kurs przy wymianie większych ilości. Co bardzo ważne dla emigrantów zarobkowych i Polonii wymienione w ten sposób pieniądze można od razu wysłać z kantoru do wielu państw często za niewielką opłatą albo nawet i bez niej.

Podsumowanie

Każdy kantor ma swoje zalety, jednak wygoda i o wiele mniejsze różnice kupna i sprzedaży powodują, że ilość klientów wymiany sieci będzie się zwiększać kosztem tych drugich. Tak samo jak bankowości coraz bardziej polega na Internecie tak ten sam proces cyfryzacji Am miejsce przy wymianie walut. Nie oznacza to, iż kantory stacjonarne czeka nagły krach i bankructwo. Dla ich usług zawsze znajdą się klienci tak samo jak mimo telewizji i radia ciągle sprzedają się gazety. Musza się jednak pogodzić ze spadającym popytem na rzecz tańszej wymiany w sieci.

Tagi: 

Komentarze

temat wiele razy poruszany, w matematyce jest coś takiego jak "aksjomat" czyli rzecz pewna, niepodważalna
takim aksjomatem jest stwierdzenie, że kantor internetowy jest lepszy od stacjonarnego, tak samo jak chyba wszystkie interesy w necie są lepsze, no może z wyjątkiem tego na trzy litery, z których ostatnia jest "X" ;)

Ja korzystam już teraz tylko z kantoru online. Przekonała mnie przejrzysta strona oraz niskie opłaty za przelewy do wszystkich banków.

Główną zaletą kantorów internetowych jest to, że można kupić walutę sporo taniej. Ja korzystając z platform gdzie zamiast spreadu płacę stałą prowizję 0,2% i do tego wymieniam po korzystniejszym kursie.

Kocham kantory online. One oszczędzają nie tylko dużo pieniędzy, ale też czasu. Sam używam kantoru online i śmieję się z siebie na myśl, że kiedyś biegałem do kantorów stacjonarnych :D

Taniej kupi się walutę w stacjonarnych, gdzie spready są na poziomie dwóch punktów, natomiast w internetowych na poziomie czterech. Jest to związane z prowizją jakie te drugie płacą bankom. Ludzie złapali się na dobry marketing, ale niestety przepłacają. Polecam sprawdzić.

Nie jest prawdą, że "Wadą kantorów stacjonarnych a zaletą internetowych jest łatwość porównania ofert. Podczas gdy tradycyjnie trzeba by biegać od punktu do punktu i zapisywać kursy w nadziei, że te nie zmienią się w chwili odejścia od tablicy kursów", bo juz od dawna istnieją w internecie także porównywarki cen w kantorach stacjonarnych

Dla mnie liczy się przede wszystkim czas, pieniądz i wygoda. Dlatego korzystam już tylko i wyłącznie z kantorów internetowych. Ostatnio regularnie, gdyż ma najlepsze stawki.

Wiem, że kantory tradycyjne są pod ścisłym nadzorem NBP, natomiast internetowe działają bez nadzoru.
Cytuje NBP-Działalność polegająca na świadczeniu usług wymiany walut na odległość, z wykorzystaniem Internetu do zawierania umów, zaś przelewów bankowych do przyjmowania od klientów i dostarczania klientom środków pieniężnych, nie stanowi działalności kantorowej w rozumieniu ustawy z dnia 27 lipca 2002 r. – Prawo dewizowe.
Instytucje finansowe (czytaj kantory internetowe) robiące 60 mln dziennego obrotu, działają bez jakiegokolwiek nadzoru? Dodam, że otwierając np. punkt płatności za rachunki jest obowiązek posiadania odpowiedniego ubezpieczenia.
Czy musi dojść do takiej tragedii jak z Amber Gold, aby ktoś się tym zainteresował? Pozdrawiam. http://www.kantor.nbp.pl/p/pages/srwSzczegolyDokument.nbp
Nie twierdzę, że K . I. Działają z zamiarem oszustwa, ale czasami okazja czyni złodzieja. Pozdrawiam

Wygoda i sprawność transakcji jest dla mnie najważniejsza. Ja wolę wyminiać w internetowych kantorach. Testuję i sprawdzam różne i jestem póki co zdecydowanie na tak

od 3 lat korzystam z jednego z kantorów internetowych. mają naprawdę dobre ceny, konkurencyjne, bez wychodzenia z domu, szukania, negocjowania itp. przelewy realizują szybko. nie wyobrażam sobie, zebym, teraz miała zmienic ten nawyk i po mieście latać z frankami

Ja z początku również nie mogłem się przekonać do wymiany on line. Spróbowałem, zaliczyłem pierwszy raz bezproblemowo i teraz już nie wyobrażam sobie standardowej wymiany, bo niby po co, skoro mogę to zrobić z domu? Najlepiej wymieniać w pewnym kantorze - sprawdziłem, polecam.

Najlepszy jest oczywiście kator internetowy, który sprawnie działa, transakcje są szybkie i bezpieczne! No i dobry spread.

Dodaj komentarz

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <br> <p>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Prosimy o przepisanie napisu z poniższego obrazku Captcha, który jest stosowany jako zabezpieczenie antyspamowe.