CHF przekracza ponownie 4zł. Szanse Trumpa rosną.

1 listopada po dobrych danych ze Szwajcarii i wzroście ryzyka z wyborów w USA frank szwajcarski podrożał o ponad 1%. Skandal polityczny w Korei Południowej powoduje zmiany na coraz wyższych stanowiskach.

Wszystkich Świętych słabe dla frankowców

1 Listopada był dniem wolnym nie tylko w Polsce, ale również na Słowacji i na Węgrzech. Nie zmienia to faktu, że rynki tego dnia pracowały. Poznaliśmy między innymi odczyty indeksów PMI dla europejskich gospodarek. Wielka Brytania okazała się nieznacznie słabsza od oczekiwań. Na uwagę zasługuje natomiast Szwajcaria. Wskaźnik okazał się wyższy o 0,9 pkt od i tak optymistycznych oczekiwań. W Połączeniu z korzystnymi danymi o sprzedaży detalicznej rozpoczął się ruch umacniający franka. Ku przerażeniu polskich kredytobiorców frankowych waluta szybko przebyła drogę z 3,95 zł na 4,00zł.

Donald Trump dalej odrabia straty

Ostatni sondaż Washington Post wskazuje na przewagę kandydata Partii Republikańskiej w wyścigu do Białego Domu. Przewaga wynosiła co prawda 1%, co przy błędzie badania wynoszącym do 3% nie daje jednoznacznego obrazu sytuacji. Pozostali kandydaci łącznie zdobywają poniżej 10% głosów i nie liczą się w tych wyborach. Powodu słabości Hillary Clinton analitycy dopatrują się we wznowionym śledztwie FBI w sprawie sławnych serwerów pocztowych oraz znudzeniu wyborców skandalem z seksistowskimi wypowiedziami Donalda Trumpa sprzed lat. Nie bez znaczenia jest też kwestia Obamacare. Wedle zapowiedzi rządu, od przyszłego roku składki mają wzrosnąć średnio o 24%. Jest to argument, który przemawia do wyobraźni amerykanów. Program już teraz jest tak drogi, że wielu ludzi pomimo, że stać ich na składkę woli płacić kary niż brać w nim udział. Efektem odzyskiwania pola przez Donalda Trumpa jest osłabienie się dolara oraz wzrost wartości “inwestycji na złe czasy”. Pod tym hasłem zyskuje obecnie nie tylko frank szwajcarski ale również złoto.

Skandal szkodzie prezydentowi Korei Południowej

Powodem całego zamieszania jest ujawnienie, że bliska znajoma Pani prezydent otrzymywała dostęp do wielu informacji, do których nie powinna go nigdy otrzymać. Problemem są powiązania owej osoby z organizacją religijną i próby wyłudzenia dużych sum od czołowych koreańskich koncernów. Co ciekawe pomimo tego, że obywatele bardzo zdecydowanie domagają się ustąpienia Pani prezydent wymieniono premiera, ministra finansów oraz ministra bezpieczeństwa publicznego. Zmiany te nie rozwiązują problemu a waluta południowej korei osłabia się względem głównych walut. Nie można jednak mówić jeszcze o panice.

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:

 • 13:15 - USA - raport ADP,
 • 15:30 - USA - tygodniowa zmiana zapasów paliw,
 • 19:00 - USA - decyzja w sprawie stóp procentowych.

  Źródło: Maciej Przygórzewski - główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl

 • Tagi: 

  Dodaj komentarz

  Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <br> <p>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

  Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  CAPTCHA
  Prosimy o przepisanie napisu z poniższego obrazku Captcha, który jest stosowany jako zabezpieczenie antyspamowe.