Brak porozumienia u producentów ropy

pixabay.com

Słabsze odczyty danych makroekonomiczny w USA. W Katarze nie doszło do porozumienia w sprawie zamrożenia produkcji cen ropy naftowej. W Japonii silne spadki na giełdzie.

Piątek na rynkach walutowych zakończył się serią danych z USA. Znacznie lepiej od oczekiwań wypadł indeks New York Empire State. Wynik 9,56pkt przy oczekiwaniach 2,2pkt pozytywnie zaskoczył rynki. Niestety, potem było już tylko gorzej. Produkcja przemysłowa w ujęciu miesięcznym, podobnie jak przed miesiącem, spadła o 0,6% podczas gdy analitycy oczekiwali równego 0%. Jak się nietrudno domyślić skoro spadła produkcja przemysłowa poniżej oczekiwań okazało się również wykorzystanie mocy produkcyjnych. Gorzej wypadł również indeks Uniwersytetu z Michigan. Tuż przed zamknięciem rynków poznaliśmy dane na temat napływu kapitałów do USA. Dane te były bardzo niejednoznaczne. Miesięczny napływ kapitałów wyraźnie spadł, za to napływ kapitałów długoterminowych wzrósł. Jak reagowały waluty na te dane? Po publikacji indeksu NY Empire State dolar zaczął się umacniać względem euro. Ruch ten zakończył się wraz z publikacją danych o produkcji przemysłowej. Sytuacja odwróciła się, a euro ponownie wyceniane było powyżej poziomu 1,13 dolara. Dziś nad ranem europejska waluta nadal znajduje się w okolicach tego poziomu.

Najważniejszym wydarzeniem weekendu był szczyt państw producentów ropy w Ad-Dausze. Biorąc pod uwagę, że uczestnicy potrzebują więcej czasu by podjąć decyzję o zamrożeniu produkcji, można śmiało mówić o fiasku całego spotkania. Inwestorzy kupowali ropę naftową w ostatnich tygodniach w nadziei na podjęcie decyzji ograniczającej wydobycie. Od 5 kwietnia cena czarnego złota wzrosła z 37,5 dolara do niemal 45 dolarów. Dzisiaj wróciła już w okolice 41 dolarów i niewykluczone, że to nie koniec spadków. Dlaczego spotkanie nie zakończyło się sukcesem? Wiele państw-producentów ropy naftowej jest w bardzo złej sytuacji budżetowej co usztywnia ich pozycję negocjacyjną. Z drugiej strony Iran, który po latach sankcji wrócił na rynki, nie jest w ogóle zainteresowany współpracą. Obecnie mówi się, że podstawowym warunkiem jest porozumienie w ramach OPEC, które umożliwi zgodę globalną. Wątpliwym jest jednak, by OPEC porozumiał się wewnątrz gdy reszta świata będzie produkować tyle co obecnie. W wyniku tych informacji rubel od rana staniał o ponad 2,5%.

W Japonii silne spadki na giełdzie, główny indeks spadł o 3,4%. W weekend Japonię nawiedziło najsilniejsze od 5 lat i pamiętnego tsunami trzęsienie ziemi. Jednak zdaniem wielu analityków znacznie poważniejszym problemem było trzyletnie maksimum wartości jena względem euro. Silny jen to problem dla eksporterów. Problemem jena jest to, że inwestorzy wzięli w tej walucie kredyty ze względu na niskie oprocentowanie. Teraz gdy waluta się umacnia, kredyty są spłacane, co dodatkowo umacnia jena.


Dzisiaj warto zwrócić uwagę na następujące dane:

 • 14:00 - Polska - przeciętne zatrudnienie i wynagrodzenie.


  Źródło: Maciej Przygórzewski - główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl
 • Tagi: 

  Dodaj komentarz

  Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <br> <p>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

  Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  CAPTCHA
  Prosimy o przepisanie napisu z poniższego obrazku Captcha, który jest stosowany jako zabezpieczenie antyspamowe.