Bezrobocie znowu w dół. Rekordowy indeks w Niemczech

Bezrobocie w dół

W październiku stopa bezrobocia w Polsce spadła do 6,6%. W dalszym ciągu jest to najlpszy wynik od przemian ustrojowych przełomu lat 80 i 90. Analitycy spodziewali się dokładnie takiego poziomu. Ciekawa była reakcja rynków. Tuż po decyzji złoty delikatnie się umacniał. Osiągnął minimum na poziomie niemal 4,20 zł względem euro po czym odbił na 4,21 zł. Ruch ten był najprawdopodobniej efektem dużej ilości zleceń kupna czekających przed okrągłym poziomem 4,20 zł. Ostatnie dni to powolne umacnianie się złotego. Widać natomiast, że wspomniany okrągły poziom nie będzie łatwy do sforsowania.

Dane z Wielkiej Brytanii

Wczoraj poznaliśmy informacje na temat wzrostu PKB i sprzedaży detalicznej z wysp. Wzrost PKB był rewizją poprzednich danych szacunkowych. Zmiana względem wstępnego odczytu w ujęciu rocznym nie wystąpiła. Ciekawiej natomiast wypadła sprzedaż detaliczna. Indeks CBI wyniósł 26 pkt wobec oczekiwanych 5 pkt. Rynek jednak zignorował te dane i kontynuował ruch osłabiający funta względem pozostałych walut.

Indeks koniunktury w Niemczech na rekordowym poziomie

Impas wyborczy nie wpłynął na nastroje w biznesie. Indeks Instytutu IFO osiągnął wynik 117,5 pkt to o 1 pkt powyżej oczekiwań. Jest to kolejny impuls w ostatnich dniach, który popycha do góry kurs euro względem dolara amerykańskiego. Euro pomimo wciąż nie stworzonego rządu w Niemczech jest najmocniejsze od września. W rezultacie obserwujemy wyjątkowo taniego dolara, gdyż efekt ten został pogłębiony przez silną złotówkę.

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:

 • 15:45 - USA - indeks PMI dla przemysłu
 • Tagi: 

  Dodaj komentarz

  Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <br> <p>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

  Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  CAPTCHA
  Prosimy o przepisanie napisu z poniższego obrazku Captcha, który jest stosowany jako zabezpieczenie antyspamowe.