Bezrobocie w Strefie Euro

pixabay.com

Piątkowe dane z USA nieznacznie wspierają dolara. Dziś z kolei poznaliśmy odczyty z europejskich gospodarek. Funt znów bliski granicy 5 zł.

Rynek pracy w Stanach.

Podczas gdy w piątek w Polsce obchodzone było święto Trzech Króli, w Stanach Zjednoczonych opublikowane zostały dane z tamtejszego rynku pracy. Stopa bezrobocia wyniosła 4,7%. Ku uciesze pracowników płaca godzinowa wzrosła z miesiąca na miesiąc więcej niż przewidywali analitycy. Pomimo słabszych od oczekiwań danych dotyczących zmiany zatrudnienia w sektorze pozarolniczym, po krótkotrwałym wybiciu w górę, notowania głównej pary walutowej ruszyły ponownie w stronę południową. Taka reakcja rynków wspierana była prawdopodobnie korektą w górę poprzednich odczytów, a także wyższymi niż prognozowano zamówieniami na dobra. W rezultacie czego aktualnie notowania EUR/USD oscylują w okolicach 1,05.

Europa odpowiada

W dniu dzisiejszym z kolei poznaliśmy stopę bezrobocia w Strefie Euro. Utrzymała się ona na poprzednim poziomie, czyli 9,8%. Dodatkowo w godzinach porannych opublikowane zostały dane z niemieckiej gospodarki. Co prawda w ujęciu miesięcznym produkcja przemysłowa nie rośnie tak jak spodziewali się tego analitycy, jednak w ujęciu rocznym jest już wyższa od prognoz o 0,3%. U naszych zachodnich sąsiadów bardzo dobrze wypadł odczyt  wielkości importu oraz eksportu. Wyniósł on odpowiednio 3,5% oraz 3,9%. Niestety te dobre dane tylko na chwilę umocniły euro wobec dolara, który dość szybko odrobił straty.

Słaby początek tygodnia na złotym

W poniedziałek możemy zaobserwować znaczną korektę na parach złotówkowych związanych z głównymi walutami. Euro podrożało już dzisiaj o 2 grosze. Jednakże poziom 4,37 zł jest dużo niższy niż jeszcze kilka dni temu, kiedy cena euro przekraczała chwilami 4,50 zł. Tyle samo zyskał dziś frank.  Obecnie za szwajcarską walutę zapłacimy 4,06 zł. Koszt jednego dolara wzrósł o 3 grosze. Amerykańska waluta wyceniana jest na 4,16 zł. Jedynie funt z powodu kolejnych obaw o tzw. “twardy Brexit” nadal traci do polskiej złotówki. Aktualnie kosztuje on 5,05 zł, a kolejny test okrągłego poziomu 5 zł wydaje się bardzo bliski.

Źródło: Mateusz Wielewicki - dealer walutowy w Internetowykantor.pl

Tagi: 

Dodaj komentarz

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <br> <p>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Prosimy o przepisanie napisu z poniższego obrazku Captcha, który jest stosowany jako zabezpieczenie antyspamowe.