Afera Malta Files, 26 państw w strefie euro w 2025?

Wyciekły dokumenty ponad 50 000 firm wykorzystujących Maltę w celach optymalizacji podatkowej. Komisja Europejska chce do 2025 roku wprowadzić wszystkie państwa UE do strefy euro. Bitcoin gna w górę.

Malta rajem podatkowym?

Na rynek trafia właśnie seria dokumentów mających być lokalnym odpowiednikiem Panama Papers. Ma z nich wynikać coś co wiedzą wszyscy, którzy mają jakiekolwiek pojęcie o tym co się dzieje na świecie. Malta wykorzystywana jest do optymalizacji podatkowej na szeroką skalę. W temat zamieszanych jest jak nietrudno przewidzieć wiele z największych europejskich firm. Podstawowym problemem jest przepis umożliwiający spółkom działającym poza wyspą zwrot podatku CIT. Powoduje on obniżkę stawki z 35% do zaledwie 5%. Na razie nie ma większych ruchów na rynkach, ale podobnie jak w przypadku podobnego takiego wydarzenia nie można wykluczyć rozwoju wypadków.

Euro w całej Unii do 2025 roku

Zgodnie z informacjami od Frankfurter Allgemeine Zeitung pojawił się w Komisji Europejskiej pomysł wprowadzenia euro w całej Unii Europejskiej. Temat zahacza również o wspominany już wcześniej pomysł legalizacji Europy dwóch prędkości. Mowa o osobnym budżecie dla państw strefy euro. Biorąc pod uwagę bogactwo państw pozostających poza strefą euro jest spora szansa, że jako Polska stracilibyśmy na tej zmianie. Wbrew pozorom największym problemem we wprowadzeniu euro nie są kraje naszego regionu tylko Dania i Szwecja, które w dokumentach akcesyjnych mają wynegocjowane nie wprowadzanie wspólnej waluty.

Bitcoin dalej gorącym tematem

Jeszcze niedawno informowaliśmy o przekroczeniu 1800 dolarów. W piątek przebity został poziom 1900 dolarów a dzisiaj od rana trwa rajd w górę. W weekend ruch trwał dalej przekraczając psychologiczną barierę 2000 dolarów za jednostkę kryptowaluty. Dzisiaj od rana dalej drożeje i przekracza już 2150 dolarów. Co powoduje tak duży wzrost wartości kryptowaluty? Zdaniem specjalistów nie ma obecnie podstaw do tak gwałtownej zmiany cen. Jest jednak odruch standy. Wielu inwestorów chce się załapać na wzrosty zatem kupują w rezultacie dalej pchają cenę w górę. Najprawdopodobniej pierwszy duży sprzedający uczestnik rynku spowoduje na nim istotną korektę.

Dzisiaj w kalendarzu makroekonomicznym warto zwrócić uwagę na:

  • 12:00 - Wielka Brytania - wskaźnika zamówień wg. CBI,
  • 14:00 - Polska - sprzedaż detaliczna i produkcja przemysłowa,
  • 14:30 - Kanada sprzedaż detaliczna.

    Źródło: Maciej Przygórzewski - główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl

  • Tagi: 

    Dodaj komentarz

    Filtered HTML

    • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
    • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <br> <p>
    • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

    Plain text

    • Znaczniki HTML niedozwolone.
    • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
    • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
    CAPTCHA
    Prosimy o przepisanie napisu z poniższego obrazku Captcha, który jest stosowany jako zabezpieczenie antyspamowe.